Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

REBEL světové architektury

autor: | Čvn 26, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Politika, Vzdělávání

Rodiče přežili Holocaust, v Polsku, kde vyrůstal, zažil tvrdý stalinismus, v jeho 11 letech emigrovali do USA, kde bydleli jako bezdomovci… Ne každý den se vám poštěstí hovořit s osobnostmi světového formátu, já měl tu možnost minulý týden – Daniel Libeskind – světově proslulý architekt a zakladatel Libeskind Studio, navrhl např. Židovské muzeum v Berlíně a Ground Zero v New Yorku a mnohé mnohé další ikonické stavby.

Strávili jsme pár intenzivních minut s ním a jeho ženou v rozhovoru o odvaze (nejen) v architektuře, mladých lidech v politice a fenoménu NIMBY, kde jsme se shodli, že je to vlastně všude stejné a vlastně i pochopitelné, jde jen o vůli k dialogu, pokoru a o odvaze nacházet odvážná řešení. Ta mu rozhodně nechybí, podívejte se na jeho stavby…

Polák, co změnil svět architektury, říká se mu “rebel světové architektury”, sám o sobě v rozhovoru pro časopis dolce vita, který akci pořádal, říká velmi zajímavé věci, mj.:

“Vyrůstal jsem v Polsku, mí rodiče přežili holocaust a já jsem jako malý zažil v padesátých letech komunismus. Mluvil jsem polsky a zemi jsme opouštěli, když mi bylo 11 let. Myslím, že to pro mě mělo velmi formující vliv – poznal jsem stalinismus, ale i krásy průmyslové Lodže. Bylo to město, které vyrostlo téměř z ničeho a stalo se druhým největším v Polsku. Po letech jsem zjistil, že jsem se dostal k té pravé profesi. Vyrostl jsem totiž s rodiči v přístřešku pro bezdomovce.”

Libeskind tu byl v rámci nového projektu PULSE (www.pulse.archi) , který si si klade za cíl mapovat, propojovat a vzájemně inspirovat kreativní region střední Evropy (Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rakousko) napříč třemi kategoriemi: architektura, interiérový design a design. Hlavním cílem je vytvořit platformu pro diskusi, edukaci a best-practice sharing napříč těmito pěti zeměmi i třemi tvůrčími obory.

22. června v rámci slavnostního večera v Technologickém centru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v Mikulandské ulici v Praze byl uspořádán slavnostní večer projektu PULSE a také udělen nultý ročník ceny za celoživotní přínos světové architektuře Jan Kaplicky Award, kterou si osobně Daniel Libeskind převzal. Toto ocenění je zaštítěno Nadačním fondem Kaplicky Centre pod vedením Eliska Kaplicky Fuchsova a jeho zhotovitelem je nejúspěšnější česká sklářská společnost Lasvit pod vedením Leon Jakimic.