Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Pražské Quadriennale – celosvětová přehlídka scénografie a divadelního prostoru,nevahájte!

autor: | Čvn 14, 2023 | Hlavní stránka, Kultura

2000 umělců působících v oblastech scénografie, performance, designu, architektury či vizuálního umění. To je právě probíhající Pražské Quadriennale (Prague Quadrennial) scénografie a divadelního prostoru!

Ještě stále máte šanci, až do neděle, většinu expozicí a dění v nich vidět! Např. v pátek 16. června budou výstavní prostory otevřeny do půlnoci zdarma, fakt neváhejte!

PQ udělilo včera večer své hlavní ceny. Jménem Ministerstva kultury České republiky a Martina Baxy jsem byl i já u toho a byla to jízda. Měl jsem také možnost navštívit několik expozic, či strávit den s francouzskou delegací a francouzským velvyslancem J. E. Alexisem Dutertrem a ředitelkou IDU, která PQ pořádá Pavla Petrova, se kterým jsme si v Národní galerii Praha navštívili skvělé francouzské expozice.

Předával jsem hlavní cenu odborné poroty „Zlatou trigu“ Pražského Quadriennale (PQ), světové přehlídky divadelní scénografie, získal tvůrčí tým Kypru s instalací Diváci ve městě duchů. Úspěch zaznamenal i český umělec David Možný s prací Limbo Hardware, který dostal dvě ceny, včetně té za Nejlepší koncept.

Pražské Quadriennale je nejvýznamnější celosvětovou přehlídkou scénografie a divadelního prostoru. Jádrem festivalu je současná scénografie vytvářející prostředí, která na lidskou imaginaci působí prostřednictvím všech smyslů – zraku, čichu, sluchu, hmatu i chuti. V roce 2015 získalo Pražské Quadriennale prestižní cenu EFFE a bylo jmenováno jedním z nejinovativnějších festivalů v Evropě.

A pro milovníky mých dlouhých textů, kdo se chce něco dozvědět, musí číst – z tiskové zprávy ke všem oceněným: Porota vybírala vítěze z téměř stovky výstav z 59 zemí a regionů. Celkem se dnes v centru letošního PQ v prostoru Jatka78 rozdalo 20 cen. PQ 2023 představuje tvorbu 2000 umělců působících v oblastech scénografie, performance, designu, architektury či vizuálního umění.

Zlatou trigu udílí odborná porota jedné z instalací Výstavy zemí a regionů či Studentské výstavy. Vybrala minimalisticky pojatou kyperskou výstavu Diváci ve městě duchů. Expozice se podle poroty vyrovnává s geopolitickým traumatem a úderným, ale zároveň citlivým způsobem vtahuje účastníka do příběhu města Famagusta, města duchů, které je v důsledku turecké invaze na Kypr už 46 let zcela opuštěné a uzavřené. Tvůrčí tým v čele s hlavní designerkou Melitou Coutou a pod kurátorským vedením Mariny Maleni navrhl koncept takzvané reverzní scénografie a představil skutečné místo jako dramatizovaný prostor.

Porotu zaujala také instalace Limbo Hardware vizuálního umělce Davida Možného, který ve Výstavě zemí a regionů reprezentoval Českou republiku. Jeho precizně zpracovaná instalace, pojatá jako stísněný pohled do šesti fragmentovaných situací, si pohrává s myšlenkou filmového vyprávění, kulis zhmotněných pro okamžitý vstup diváka, který jim sám dotváří situaci uvnitř díla. Možný pro svou výstavu využívá objekty nalezené v brněnských ulicích, čímž si také vysloužil cenu za nejvíce udržitelnou výstavu.

„Letošní PQ zachytilo nové směry a vývoj způsobené pandemií, která nenávratně změnila podobu scénografie. Druhou silnou rovinu cítím v naléhavosti ekologických a společensko-ekonomických krizí,“ uvedla k hodnocení poroty umělecká ředitelka Markéta Fantová.
Festival podle ní přináší rozmanitou scénu nápadů a inspirací z různých zemí a kultur, z níž vyzařuje i jistý pojící prvek. „Tím bude, řekla bych, odklon od tradiční struktury designerského týmu, který se skládá ze čtyř hlavních profesí: osvětlovač, kostýmní tvůrce, scénograf a zvukový designer, k více mezioborové týmové práci. Považuji tuto změnu za osvobozující a osvěžující,“ doplnila.

Autorkou libanonské instalace Puzzles (Skládačky), oceněné jako Nejlepší Studentská výstava, je Mara Ingea, absolventka Režie alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. V díle se odráží nedávná i současná historie jejího domovského města Bejrútu. Prostřednictvím materiálové asambláže a několika jednoduchých mechanismů vyjadřuje chaos a tragickou absurditu některých situací, které se v Libanonu odehrály v posledních čtyřech letech.

Pražské Quadriennale potrvá do 18. června. V pátek 16. června budou výstavní prostory otevřeny do půlnoci zdarma. (ČTK)