S tradičním tibetským pozdravem Tashi Delek jsme na Ministerstvu kultury České republiky dnes přijali paní Thinlay Chukki a její kolegy – je to nově jmenovaná zástupkyně Jeho Svatosti dalajlamy a je také zástupkyní Centrální tibetské vlády pro střední a východní Evropu sídlící v Ženevě. (Tibet Bureau Geneva)
Zdůraznil jsem, že Tibet je nenahraditelnou součástí světového kulturního dědictví a v čechách má tibetský lid i jeho kultura mnoho přátel a podporovatelů. Zmínil jsem také, že se naše současná vláda vrací zpět k tradici Václava Havla a klade tak velký důraz na lidská práva a podporu občanské společnosti.
Paní Chukki mě pak seznámila se svou činností v rámci své kanceláře v Ženevě a hovořili jsme o možné kulturní spolupráci, kde klademe důraz především na konkrétní spolupráci na projektech v rámci našich příspěvkových organizací, kterých máme plných 31 ve všech oblastech české kultury.
Tibet si v minulém století prošel tragickými událostmi, při kterých zahynulo tisíce lidí a bylo zničeno nespočet kulturních památek. Velká část občanů ČR i našich institucí si připomíná vyvěšením vlajky pravidelně zejména tragické události z 10. března 1959, kdy bylo velké tibetské povstání tehdejší čínskou lidovou armádou krvavě potlačeno.
To co mám na fotce přes ramena je dar od paní Chukki – Khata – je to tradiční obřadní šátek v tibetském buddhismu. Khata symbolizuje čistotu a soucit a nosí se nebo předkládá při mnoha slavnostních příležitostech. Tibetské khaty jsou obvykle bílé a symbolizují čisté srdce dárce.