Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

8. duben – Mezinárodní den romů, podpora romské kultury

autor: | Dub 9, 2023 | Hlavní stránka, Kultura

Včera jsem měl tu čest a potěšení reprezentovat Ministerstvo kultury České republiky a Martina Baxu na skvělé akci k Mezinárodnímu dni romů, který se celosvětově slaví právě 8. dubna.

Díky patří zejména David Tišer, Monika Mihaličková a celému kolektivu ARA ART, za to, že již podeváté večer plný hudby, tance a radosti v Divadle Archa zorganizovali. Tak už příště 10. ročník! Byla to paráda, známé i (zatím) neznámé tváře romské kultury a tance, atmosféru vám přiblíží fotky ⤵

A protože u mě tradičně čtete rádi dlouhé posty, napíšu trochu více z té historie a zapojení našeho Ministerstva kultury do podpory romské kultury…:

Historie a původ romské kultury

Mezinárodní den Romů je v tento den ve světě slaven pravidelně od roku 1990, kdy byl oficiálně uznán mezinárodním svátkem během čtvrtého zasedání Mezinárodní romské unie ve Varšavě. Letošním rokem nám tedy tento den vstoupil do krásných Kristových let. Pokud využijeme této náboženské analogie, můžeme podobně jako u svatých mluvit i o atributech s tímto dnem spojených. Ty byly oficiálně ustanoveny již o něco dříve, a to na onom památném prvním světovém romském kongresu v Londýně v roce 1971. Ovšem ani tehdy to pro romskou světovou komunitu nebylo žádné novum. Vznik romské vlajky se datuje již do roku 1933, kdy byla vytvořena Generální unií rumunských Romů a uprostřed umístěnou čakrou, stylizovanou do podoby kola vozu, odkazuje na indický původ romského etnika. Ještě dále pak sahá historie původně lidové písně a posléze romské hymny Gejľem, gejľem. Kromě ustanovení těchto atributů oficiálními celosvětovými symboly romství měl ovšem onen londýnský kongres ještě jeden zásadní výstup, a to dohodu na preferenci etnického označení Rom před Cikán.
Ministerstvo kultury se snaží tuto romskou historii, kulturu a tradici ctít a kontinuálně ji podporovat. V předcházejících letech stejně tak, jako v roce loňském či letošním, podpořilo kromě projektu pořadatele dnešního večera i desítky dalších romských projektů celkem za několik milionů korun, ať již se tyto projekty týkaly romské kultury či romského jazyka

Ministerstvo kultury České republiky se snaží podporovat romskou kulturu i institucionálně, a to především za pomoci své příspěvkové organizace – Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace. Muzeum romské kultury nejen spravuje a rozvíjí romský kulturní odkaz, ale ve vzájemné spolupráci se svým zřizovatelem buduje kromě kulturně-společenského centra Romů a Sintů zde v Praze, také trvalou připomínku obětí romského holocaustu, a to jak v podobě památníku Romů a Sintů na Moravě umístěného v Hodoníně u Kunštátu, tak i v podobě budovaného památníku v Letech u Písku.

Tak krásný Mezinárodní den přátelé!