Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Veletrh KŘEHKÁ KRÁSA 2023 v Jablonci nad Nisou – ukázka toho nejlepšího, co naše republika nabízí.

autor: | Srp 15, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Vzdělávání

Hurvínek se Spejblem nebo hamburger jako vánoční ozdoba. Pralinky po vzoru broušeného skla – žádný problém. Aneb zlaté české ručičky znovu v akci.

České sklo je mi letos asi souzeno. Po několika mezinárodních akcích souvisejících s českým sklem (viz dříve na mém FB) konečně doma. A hned ve velkém stylu, v mekce českého skla, s první dámou a všemi nejlepšími českými skláři Za přítomnosti více jak čtyřiceti největších českých výrobců perel, bižuterie, skla a vánočních ozdob.

12. ročník bižuterní a sklářské prodejní výstavy byl slavnostně zahájen v areálu Eurocentra v Jablonci nad Nisou, a já byl z pověření Ministerstva kultury České republiky a ministra Martina Baxy přítomen, abych výstavu spoluotevřel – za přítomnosti vzácných hostů, v čele s první dámou Evou Pavlovou, primátorem Jablonce Milošem Velem nebo naší skvělou ředitelkou příspěvkové organizace Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Miladou Valečkovou. Výstava je tradičně pořádána Svazem výrobců skla a bižuterie v čele s Pavlem Kopáčkem a naše příspěvková organizace je od samotného počátku jejím partnerem.

Víte, že tradiční ruční výroba českého skla usiluje o zapsání ruční výroby skla na seznam UNESCO jako nehmotné dědictví, a že v prosinci se bude rozhodovat o tomto zápisu, což by znamenalo velkou prestiž a rozvoj samotného řemesla a netušené zahraniční možnosti.

Křehká krása se inspirovala v tradici velkých bižuterních výstav, které se v Jablonci nad Nisou konaly v 60. a 70. letech minulého století. Na 12. ročníku prodejní výstavy se představili nové kolekce bižuterie a skla čtyři desítky výrobců, sklářské a bižuterní školy. Součástí akce jsou módní přehlídky, prodejní prezentace a mnoho dalšího.

Posuďte sami ⤵