Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Světová premiéra Cherry Man v Národním divadle

autor: | Říj 30, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

V předvečer dnešní připomínky “Dny památky obětí politických represí v Rusku”. Za mě musíte vidět, je to minimálně divadelní událost sezony, bizarní černá komedie, lehce nekorektní…

A proč spojuji tyto dvě události, premiéru a výroční den? Protože hru napsal nejznámější ruský dramatik a hlavní představitel silné vlny “Nového ruského dramatu”, současný ruský emigrant, který se po začátku ruské agrese na Ukrajině vzdal ruského občanství a přijal polské Ivan Vyrypajev. V Rusku je již odsouzen za vlastizradu. Hru napsal pouze pro naše ND, které má roční exkluzivitu. Touto hrou chce, dle svých slov uzavřít svou kariéru, a chce se věnovat už jen pomoci ukrajinským uprchlíkům, kterým v Polsku dennodenně pomáhá a organizuje mnohé aktivity. Doslova prohlásil, že v ničem jiném nevidí smysl.

Dnes také připomínáme “Den památky obětí politických represí v Rusku” – připomínkový den původně zamýšlený jako připomínka stalinistických represí je ale opět aktuální. Aktuální dnes a tady. Represe v rusku stáli ve 20. století životy desítek milionů lidí, je to neuvěřitelné číslo, je to neuvěřitelný seznam lidských osudů, které byli zmařeny. I to si dnes připomínáme. A nesmíme zapomenout, protože represe pokračují, ti kdo vzdorují současnému zločinnému režimu jsou opět persekvování, nezřídkakdy i vražděni.

Mezi miliony obětí sovětského státního teroru byly i tisíce Čechů a občanů Československa. Každoročně se dnešní den připomínají i tato jména, když se po celém světě hlasitě čtou.

A o čem je hra, na kterou musíte jít, asi to ponechám na oficiálním úvodu, za sebe jen díky pro nové šéfy činnohry duo @SKUTR (Martin Skutr Kukučka a Lukáš Skutr Trpišovský) a řediteli ND Jan Burian, že se nebojí do těchto kousků jít a především režisérce Kashe Jandáčkové a všem hercům za skvělý zážitek:

Černá komedie o konci višňové epochy, příběh o konci civilizace. Děj hry se odehrává v USA, v bývalém domě manželského páru Toma a Jerry, kteří před několika lety (po smrti postiženého syna) přenechali luxusní haciendu svým sloužícím, černošským sourozencům, a také strýci. Stárnoucí muž ovšem není úplně při smyslech, považuje se za vysloužilého ruského sluhu a cítí se zodpovědný za vše, co se aktuálně ve světě i v Americe děje. Akutní léčbu ovšem potřebuje zřejmě nejen on. Po několika letech se Tom a Jerry rozhodnou svůj starý domov navštívit. Na oslavu jejich příjezdu je uspořádán bujarý večírek, během něhož se nečekaně vyjevují komplikované a absurdní detaily z historie jak samotného domu, tak i podivné příběhy jeho obyvatel a návštěvníků…

Tak hurá do divadla …..

foto: Martin Špelda, Národní divadlo a IDNES