Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Starej Chrást (opět) bilancuje, aneb blíží se Vánoce…….

autor: | Pro 18, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Výročí dva roky ve vládě, tři roky ve vedení pražských Pirátů, 5 let v zastupitelstvu Prahy 6… a tak se to nějak zase sešlo.

Ano, chápete správně, celý tento týden vás budu opět obšťastňovat svými bilancemi jednotlivých kroků uplynulého roku. Můžete mě i vypnout, to je také možnost . Dnes Díl 1, takový souhrn.

Občas to z našich sociálních sítí vypadá, že žijeme v nejhorší možné době, s nejhorší možnou vládou a vůbec, za chvíli se všechno rozpadne, krize kam se podíváš. Je fakt, že to je všechno náročný, ale nevidím to tak hrozně, pojďme si užít trochu optimismu – nechci ale hodnotit celý svět a vesmír, jen se pokusím v pár bilančních dílech tento týden vyzdvihnout svojí trošku do mlýna, na čem jsem rok dělal, co se povedlo. Jak v rámci resortu kultury nebo u Pirátů prosperujeme a co pořád děláme. Není toho málo. Nic jiného mě na zlepšení nálad nenapadá, než že sám pracuji jak umím, dělám co můžu… a cítím jako povinnost, nás volených politiků, skládat účty a reflektovat zpětnou vazbu vás všech. Tak díky za velkou podporu, díky že tento můj blog čtete. Snad nepíšu zbytečně.

Tak co jsme na MK a u Pirátů dělali, a co si přečtete další dny v dalších dílech:

Díl 2 – úterý – Pracujeme na legislativě Ministerstva kultury, která má zlepšit kulturní fungování naší země. Zákony, které mají po desetiletích apatie napravit to, co legislativně trošku zkostnatělé české kultuře chybělo, blížíme se do finále zákonů:

– o médiích, reforma zákonů o ČT a ČRo…

– Fondu audiovize, který vznikne a pomůže českým tvůrcům,

– nebo Veřejné kulturní instituci, která umožní mnoho nových věcí…

->Také rozjíždíme zásadní reformu dotačních titulů Ministerstva kultury – digitalizujeme je, modernizujeme, inovujeme. Co je úlohou státu v kultuře, co má finančně podporovat, co méně, jak nejlépe uchovávat kulturní dědictví a nadále ho rozvíjet. To je ta hlavní otázka. Stay tuned.

Díl 3- středa – Podílíme se na změně v Rámcovém vzdělávacím programu (RVP) pro oblast Umění a kultura. To co se naše děti příští desetiletí budou učit „povinně“ ve škole ovlivňujeme právě teď. Jak kulturní výchova ovlivní naše životy? Jak se jako kulturní instituce nebo škola zapojit? A není už pozdě?

Díl 4 – čtvrtek – Osobně si myslím, že jsem člověk demokratických a svobodných hodnot a že žijeme v době, která rozhoduje o budoucnosti na dlouhá desetiletí dopředu, v čem budou žít naše děti a vnuci či vnučky. Nikdo jiný než my to nerozhodne a jedině na hodnotách, které zastáváme, záleží. A právě teď a právě tady. Proto plnými silami pomáhám napadené Ukrajině a snažím se o tom přesvědčit jiné. Posílám různě své peníze, ale také spoluorganizuji sbírky na záchranu ukrajinského kulturního dědictví – www.zapojmeukrajinu.cz a projekt ARCHA 2. Pomáháme zachránit a následně digitalizovat ničené kulturní dědictví Ukrajiny. Protože tím pomáháme i sobě. Ale Ukrajina není jediné místo, které potřebuje naší pomoc, naší podporu.

Díl 5- pátek – Jako Piráti v Praze i v celostátu jsme jediná liberální alternativa současné politiky. 3 roky se podílím na jejich řízení v Praze, poslední rok jako předseda. Po dosti náročné povolební situaci po volbách 2022 jsme dojednali v březnu novou pražskou koalici, kde se snažíme prosazovat co nejvíce z programu a pirátských hodnot. Řídím Resortní tým kultury, kde plánujeme program pro kulturu na volby 2025 a tím revizi a inventuru dlouhodobého programu v oblasti živé kultury, autorského práva či médií. Je třeba i v kultuře podporovat inovace, ale zachovat také šetrný přístup ke kulturnímu dědictví. Podílím se na celém směřování strany, ostatně jako všichni členové. A přestože být Pirátem je občas vyčerpávající věc, pořád to stojí za to. Posláním České pirátské strany je svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost, která chrání lidská práva i občanské svobody a myslí na budoucnost. A o tom to je. Kdo se přidá? Podrobnosti v pátek.

Tak zítra načtenou.