Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Výstava Nicola Tesla a přijetí srbské ministryně kultury

autor: | Lis 26, 2022 | Kultura, Politika, Vzdělávání

Pán blesků, elektrický mág nebo génius, který vynalezl celé 20. století.

Takto je přezdívaný srbský vynálezce Nikola Tesla. Tato geniální osobnost byla hlavní důvodem včerejší vzácné návštěvy, kdy se ministr kultury Martin Baxa v Nostickém paláci setkal s místopředsedkyní vlády a ministryní kultury a informací Srbské republiky paní Majou Gojković. Měl jsem tu čest být u toho a také později večer na Výstavišti Praha, v Křižíkově pavilonu, spolu s ní zahájit výstavu právě na počest této osobnosti.

Během pracovního jednání hovořili náš ministr a paní ministryně o současných možnostech česko-srbské kulturní spolupráce a jejím aktuálním vývoji. „S paní ministryní jsme se hodně věnovali systémům filmových pobídek v obou zemích a mluvili jsme i možnostech spolupráce v oblasti filmu a audiovize. Mluvili jsme i o společně připravovaných muzejních expozicích,” řekl ministr kultury Martin Baxa.

Večerní vernisáž výstavy pak probíhala ve velmi přátelském duchu a měl jsem tu čest jménem ministra a a Ministerstva kultury České republiky účastníky pozdravit.

Výstava je skutečně nádherná, plná vynálezů, na které si můžete šáhnout, které můžete vyzkoušet. Skutečný kulturně-elektrotechnický zážitek.

Nikola Tesla inspiroval svými přelomovými objevy mnoho dalších osobností z odvětví elektrotechniky k založení či pojmenování svých společností. Pojem TESLA se proto hojně rozšířil zde i ve světě. Českému recipientovi tak může na mysli vytanout mezi mnoha dalšími například představa automobilu, retro rádia nebo třeba ojedinělá reklamní vitráž umístěná v pasáži Světozor.

V příštím roce nás čeká 80. výročí úmrtí této význačné osobnosti. V dohledné době se proto určitě budeme moci těšit na další kulturní událost připomínající odkaz tohoto světoznámého inovátora, na níž se bude Česká a Srbská republika a další zahraniční partneři podílet.

Výstavu můžete navštívit od 21. listopadu do 11. prosince #navystavisti v Křižíkově pavilonu.