Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

150. výročí narození Jože Plečnika

autor: | Pro 1, 2022 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Měl jsem tu čest promluvit jménem Ministerstva kultury České republiky a ministra Martina Baxy na slavnostním koncertě ve Španělském sále věnovanému 150. výročí narození Jože Plečnika, jednoho z nejvýznamnějších architektů první poloviny dvacátého století, původem ze Slovinska. 

Koncert orchestru a skvělých sólistů Slovinského národního divadla v Mariboru je dokladem nadmíru pozitivních vzájemných vztahů, podpořených i účastí ministryně kultury Slovinska, paní Asta Vrečko.

Nám Pražanům a především návštěvníkům Pražského hradu netřeba Jože Plečnika představovat. Praha byla vedle Lublaně a Vídně jedním z Plečnikových srdcových měst. Zde se mu, k naší velké radosti, naskytla příležitost uskutečnit svoji vizi oduševnělé národní architektury s přihlédnutím k místní tradici, a to i díky přátelství s československým prezidentem a filozofem T. G. Masarykem.

Koncert se konal v prostorách Pražského hradu, v impozantním Španělském sále, kde Plečnik také zanechal svůj nezaměnitelný otisk, např. navrhl vstupní sloupovou síň Španělského sálu.

Fascinující příběh Plečnika, mezi nespočtem dalších, utvářejí již po staletí česko-slovinské vazby. Oblast kultury je ve vzájemných vztazích dlouhodobě na vysoké úrovni. Naše kulturní instituce udržují tradičně velmi bohaté přímé kontakty, v nichž má oblast hudby, ale i jiné oblasti, významné místo. 🇸🇮

PS: Fotografii Jože Plečnika s jorkšírkem sem vybral záměrně, jako hrdý spolumajitel podobného psíka !