Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

ICOM konference – Setkání s Latifa Bint Mohammed z SAE

autor: | Srp 23, 2022 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Jménem Ministerstva kultury České republiky jsem se v rámci účasti na ICOM General Conference v pražském kongresovém centru setkal s její výsostí princeznou Latifa Bint Mohammed Bin Rashid Al Maktoum ze Spojených arabských emirátů a s dalšími představiteli ICOM.

Přátelské setkání bylo pro všechny strany příležitostí ke vzájemnému seznámení a diskuzi o spolupráci v oblasti kultury. Tématem byla rovněž nadcházející 27. Generální konference Mezinárodní rady muzeí, která se uskuteční v Dubaji v roce 2025.

Česká republika může v oblasti kultury nabídnout řadu zkušeností nejenom s obnovou památek a ochranou kulturního dědictví, ale i s realizací výstav současného i tradičního umění nebo s lidovou kulturou. Společným tématem mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty může být archeologický výzkum, zkušenosti z oblasti muzejnictví nebo obecně péče o kulturní dědictví. Všechny uvedené oblasti by mohly být pro obě strany přínosné a mohly by se stát nosnými tématy budoucích kulturních výměn.

Bohatství Spojených arabských emirátů umožňuje kulturní rozvoj především v oblasti architektury. V emirátech tak v poslední třetině 20. století a na začátku 21. století vznikla řada významných staveb. K nejznámějším patří Burdž Chalífa. Jde o nejvyšší mrakodrap světa, který byl postaven v letech 2004–2010 v městě Dubaj. Další proslulou stavbou, a symbolem celého státu, se stal hotel Burdž al-Arab. Neméně unikátní stavbou je také galerie Louvre Abu Dhabi, muzeum Guggenheim Abu Dhabi a další. Největší sakrální stavbou v zemi je Mešita šejka Zajeda, otevřená v roce 2007.

https://www.mkcr.cz/…/zastupci-ministerstva-kultury-dnes-je…