Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Pietní akt – 21. srpen 1968 není minulost

autor: | Srp 21, 2023 | Hlavní stránka, Politika

To, co se stalo nám je právě také živá současnost, kterou momentálně prožíváme spolu s ukrajinským národem. Je to stále stejná imperiální politika, která ničí a bere životy jednotlivců a celých rodin, decimuje celé národy.

Dnes je to 55 let od chvíle, kdy okupační armády vojsk Varšavské smlouvy překročily hranice Československa, aby potlačily reformní proces zdejšího komunistického režimu přezdívaný “Pražské jaro”.

S prezidentem, premiérem, ministry i předsedy obou komor parlamentu jsem si připomněl, v zastoupení Martina Baxy a Ministersterstva kultury České republiky, toto smutné výročí, tuto tragédii našeho národa.

Dnes bylo a ještě bude řečeno mnohé… chci jen říci, že tyto dějiny se nás týkají, protože mají velký dosah do současnosti, vše co se dnes děje má příčiny právě v šíleném XX. století. Nezapomínejme na ně, naopak, připomínejme je co nejvíce, posilujme v tomto směru osnovy našich škol, pořádejme exkurze, mluvme s našimi dětmi – prostě nezapomínejme.

Na tomto místě díky všem co se aktuálně zasazují o připomínání a mapování těchto dějin. Jako novou a velmi užitečnou instituci vnímám Muzeum paměti XX. století, která díky jeho neúnavným tlačitelům – např. senátorka Hana Kordová Marvanová nebo historik Petr Blažek (ale mnozí další) začíná fungovat jako skutečně nepostradatelná instituce při vyrovnávání se s naší minulostí. Věřím, že se podaří rozjet důstojná expozice co nejdříve.

Dík zaslouží také Ústavu pro studium totalitních režimů, který se také neúnavně věnuje mapováním našich někdy neslavných dějin XX. století. Dnes jim patří speciální za spuštění portálu právě k době 1968 a dále – rozsáhlý webový portál zprostředkovává výstupy, které ÚSTR k letům 1968 a 1969 publikoval v online i tištěné podobě od svého založení v roce 2008:

https://www.ustrcr.cz/uvod/rok-1968-na-webu-ustr/

Celkem jde o více než sto tisíc stran online dokumentů, které tak může pohodlně z jednoho místa studovat odborná i široká veřejnost. Zájemci najdou na jednom místě dokumenty bezpečnostních složek ČSSR a SSSR (KGB), textové i audio záznamy vysílání rozhlasu, bohatý fotografický fond srpnových událostí, videozáznamy, přehled obětí invaze, zajímavé dokumenty z badatelny Archivu bezpečnostních složek a mnoho dalšího. Neváhejte, je to fakt extrémně zajímavé! Také níže několik nepublikovaných foto právě z tohoto nového archivu ⤵

Nezapomínáme!