Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Národní knihovna a Wikipedia spojují své síly!

autor: | Čvn 12, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Politika, Vzdělávání

Naše naše největší kamenná knihovní instituce Národní knihovna ČR uzavřela memorandum s jednou největších a nejnavštěvovanějších internetových stránek světa.

Vše se konalo u příležitosti prestižního prvního valného shromáždění Wikimedia Europe, kterého se zúčastnili vedoucí pracovníci Wiki ze všech koutů Evropy.

Jsem rád, že jsem mohl z pověření Martina Baxy a jménem Ministerstva kultury České republiky pozdravit členy valného shromáždění Wikimedia Europe, kdy 9. června 2023 v pražském Klementinu výkonná ředitelka Wikimedia Česká republika Klára Joklová a generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn podepsali memorandum o spolupráci na tvorbě Wikipedie, zpřístupňování databází NK přes Wikidata aj. Memorandem strany deklarují zájem spolupracovat na tvorbě internetové encyklopedie Wikipedie a rozvoji dalších projektů Wikimedia ČR. Akce se zúčastnili také moji kolegové náměstek ministra pro legislativu odpovědný za digitalizaci Ondřej Profant a poslanec Evropského parlamentu Marcel Kolaja. A samozřejmě jeden z nejvýznamnějších wikipedistů Česka, Jan Loužek!

WIKIPEDIA je dnes už základem pro studium nejednoho českého i světového studenta. Resp., co si budeme…, jedná se o naprosto zásadní zdroj informací pro mnohé z nás. V dnešní době, kdy jsme svědky obrovského informačního přetlaku, je nezbytné mít kvalitní, ověřená data a informace. Čelíme vlně fake news a dezinformací, které kladou ještě větší důraz na potřebu spolehlivých zdrojů informací. Wikipedia/Wikimedia je v tomto ohledu neocenitelným zdrojem. Sdílení dat a jejich otevřenost pod různými licencemi má také významné přínosy pro kreativní průmysly a celkový rozvoj naší společnosti a jejího vzdělávání.

Otevřenost dat umožňuje široký přístup k informacím a vytváří nové příležitosti pro rozvoj a inovace. Wikipedie a Wiki media také významně přispěly k otevřené dostupnosti napříč zeměmi, kontinenty a jazyky.

Díky své popularitě a dostupnosti ve velkém množství jazyků má globální dosah a umožňuje lidem z různých částí světa přístup k informacím.

Lidé si mohou prohlubovat své znalosti a objevovat nové informace. Wikipedie se stala prostředkem, který pomáhá napravovat nerovnosti ve vzdělávání a přístupu k informacím napříč kulturami.

Spolupráce s Národní knihovnou ČR je skvělým příkladem toho, jak naše kulturní instituce dokážou spolupracovat se sektorem Wikipedie a Wikimedia a šířit společně ověřené informace a znalosti do celého světa.

Ministerstvo kultury ČR tento přístup Národní knihovny ČR velmi podporuje.