Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

 Výstava v NGP – MOVE: Intimita jako vzdor 

autor: | Čvn 10, 2022 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Měl jsem tu čest jménem Ministerstva kultury České republiky a ministra Martina Baxy představit na tiskové konferenci (a večer také zahájit) jeden z klíčových výstavních projektů Národní galerie Praha u příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU . Výstavu NGP — Vernisáž | MOVE: Intimita jako vzdor .

Tato výstava vzniknuvší na základě spolupráce Národní Galerie s Centre Pompidou není jen o propojení umělců a umělkyň mnoha národností při společném a nadmíru společensky citlivém a aktuálním tématu, které výstavu definuje, jedná se také o pomyslné předáním žezla mezi Francií a ČR v rámci předsednictví v Radě EU, začínáme u nás – nyní se výstava koná zde v Praze, v říjnu pak v Paříži, kde se naopak představí sedm českých umělců.

Čeká nás tedy předsenictví v Radě EU. Pro resort kultury je to nejenom příležitost politicky předsedat v oblasti kultury EU, hledat kompromisy v kulturních a mediálních tématech napříč EU, ale především prezentovat kulturu předsednické země. Ukázat to nejlepší, co naše kultura může nabídnout. Jsem rád, že se to děje také právě prostřednictvím naší špičkové instituce Národní galerie Praha.

ČR prostřednictvím Úřadu vlády, Ministerstva kultury a dalších resortů podporuje dále několik výrazných kulturních projektů a kromě výše zmíněné výstavy, také Národní galerie představí v Bruselu 12. 7. výstavní projekt Květinová unie, realizovaný skupinou devíti mladých českých umělců textilních designerů a grafiků – jedná se o hlavní výstavní projekt v budovách Rady Evropy v Bruselu. V srpnu také Národní galerie představí výstavu Mileny Dopitové Even Odd v prestižní bruselké galerii Bozar, za zmínku stojí také např. výstava Galerie HMP a mnohé další kulturní projekty spojené s předsednictvím.