Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Ministerstvo kultury ČR- jmenování do funkce náměstka člena vlády

autor: | Led 23, 2022 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Přátelé,

je tomu týden, co jsem naplno nastoupil na Ministerstvo kultury jako politický náměstek u pana ministra Martina Baxy. Byl to týden poněkud hektický, byl to týden seznamovací se s novou agendou, tedy byl to týden nesmírně zajímavý.

Předně děkuji panu ministru Baxovi za důvěru. Děkuji i koalici PirStan, která mě na tuto misi vyslala. Kultura si zaslouží stabilní ministerstvo, kompetentního ministra a silnou smysluplnou vizi, jakou představuje naše koaliční vláda ve svém programovém prohlášení. Je mi ctí tento společný program naplňovat a věřím, že spolu s kolegy z ministerstva uděláme vše pro to, aby kultura naši zemi spojovala a pomohla sjednotit rozdělenou společnost, na kterou tvrdě dopadly události posledních let…

Do mé gesce pan ministr svěřil podíl na zajišťování a koordinaci agendy ministerstva související s předsednictvím ČR v Radě EU v druhé polovině tohoto roku, nebo spolupráci na analýze a implementaci Státní kulturní politiky. Předsednictví v Radě EU je jedním z klíčových úkolů a naším cílem je provést ministerstvo, českou kulturu i Českou republiku se ctí. Chystají se u nás např. odborné konference ke kulturnímu dědictví nebo autorskému právu, také mnoho kulturních akcí, které mají reprezentovat naší zemi na evropské úrovni.

V souvislosti s naplňováním Státní kulturní politiky je před námi mnoho zásadních a dlouho plánovaných reforem ve financování a legislativě. Jsem rád, že pan ministr tyto změny a reformy při svém nástupu avizoval a vzal si je za své.

Čeká nás také pokračování digitalizace státní správy, která se pochopitelně našemu ministerstvu nevyhne. Velmi nadějně v tomto směru vypadá Národní plán obnovy pro kulturu, který s rozsáhlou digitalizací počítá. Na pořadu dne budou také implementace evropských směrnic v rámci autorského zákona, kde také z programového prohlášení vlády vyplývá úkol přizpůsobit jej realitě 21. století, protože prudký rozvoj technologií s sebou přináší nové možnosti tvorby a šíření autorských děl.

Věřím, že si se všemi výzvami efektivně poradíme a udělám pro to maximum. Díky všem za slova podpory a nabídky pomoci. Pokusím se na vše reagovat.

Novinky a média – mkcr.cz

Politickým náměstkem ministra kultury byl jmenován Ondřej Chrást (Piráti). Ondřej Chrást absolvoval psychosociální studia a teologii na UK a v současné době studuje doktorát na Fakultě…….