Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

MICHELANGELO v Praze bude!!!

autor: | Úno 5, 2024 | Hlavní stránka, Kultura, Politika


 ……..Aneb Národní galerie se odhaluje, resp. odhaluje své plány na novou sezónu. Již 228. sezónu.

Minulý týden jsem se zúčastnil tiskové konference a následně večera s partnery Národní galerie Praha a generální ředitelkou Alicja Knast. I s prohlídkou krásného starobylého Anežského kláštera a vystoupením skvělé “středověké” Cappella Marianna.

Ve své řeči, v zastoupení Ministerstva kultury České republiky a ministra Martina Baxy jsem vyzdvihl, že partneři, sponzoři ale i “kluboví” podporovatelé tvoří páteř a budoucnost každé instituce. Instituce je státní, stát jí z největší míry financuje a provozuje, bez něj by instituce nebyla. Ale páteří a „mozkem“ jsou především lidé, kteří v ní pracují a lidé, kteří jí pravidelně podporují. Národní galerie je jedním z fungujících příkladů. Jejich klub přátel čítá téměř 5000 lidí, kteří instituci podporují v dobách dobrých i zlých.

Již desátým rokem je generálním partnerem Komerční banka, večera se účastnila i Hana Kovářová, která je od února 2020 výkonnou ředitelkou pro Strategii značky a komunikaci skupiny Komerční banky. Věřím, že se to bance vyplatí, být spojený s tak prestižní institucí. Ono obecně, sponzoring a velká partnerství je něco, na čem musí kulturní scéna zapracovat, rozvíjet, hýčkat si… na nás, na státu je pak pro to vytvářet výhodné podmínky, aby se toho velcí donátoři nebáli.

A co si tedy v NGP nesmíte nechat uniknout v roce 2024?

4 výjimečné výstavy:

– Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji https://1url.cz/xuSkI

– Od Michelangela po Callota, Umění grafiky manýrismu https://1url.cz/AuSkS

– Na Led! Hokej a bruslení v obrazech https://1url.cz/3uSk0

– École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola https://1url.cz/8uSkv

– NGP se bude tradičně prezentovat za podpory Ministerstva kultury i v zahraničí na 60. ročníku Bienále umění v Benátkách.

…a v roce 2025 chystá NG novou sbírkovou expozici s názvem Asie napříč prostorem a časem.

Foto: Jakub Přecechtěl a Helena Musilová – předsedkyně garanční rady NG!