Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Mezinárodní den válečných veteránů

autor: | Lis 11, 2021 | Hlavní stránka, Kultura

Dnes je den válečných veteránů, kterým byl i můj dědeček Jan Křivka.

Všichni „volyňáci“ – tedy Volyňští Češi, ke kterým patřil, si uchovávali silný vztah ke své vlasti, ze které před téměř 100 lety emigrovali a ač jí nikdy neviděli, zůstávala jejich domovem. Když se ocitla pod nacistickou mašinérií, neváhali ani na okamžik, aby jí pomohli získat opět svobodu. V 17 letech na Volyni vstoupil do Svobodovo armády, na Dukle byl jeden z prvních, který překročil v září 1944 hranice z tehdejším Československem a účastnil se jedné z největších bitev východní fronty – Karpatsko-dukelské operace. Zde doslova vykrvácela volyňská mládež – jen z vesnice, odkud dědeček pocházel, narukovalo do války 12 lidí, mladých mužů, kamarádů. Přežili dva. Celkový počet obětí šel do desetitisíců za pár dní, byla to past. Na Dukle byl těžce raněn, po uzdravení však opět naskočil do válečné mašinérie a jako letec bojoval nad Ostravou.

Po válce se ve Vroutku našli s mojí babičkou Boženou a přesídlili do Františkových Lázních. Zde se stal pravoslavným knězem, duchovně vedl stovky, možná tisíce lidí, v 90tých letech se mj. podílel na reemigraci Čechů z Černobylu. Po celou dobu byl pronásledován komunisty, protože se jim nehodili jeho zážitky zkušenosti se sovětským komunismem, které neváhal na potkání sdělovat. Babičce v 1953 roce zabili komunisti bratra, děda byl často u výslechů, často několikadenních.

S dědečkem jsem strávil celé dětství i velkou část dospělosti, desetiletí jsem mu ministroval v pravoslavném oltáři. Naučil mě mnohému. Naučil mě milovat Boha, svou zemi a rodinu. Z těchto zásad nikdy neustupoval, nikdy nepochyboval. Naučil mě rozeznávat dobré a zlé, válečné hrůzy se na něm silně podepsali a nám to velmi autenticky předával a často velmi podrobně vyprávěl.

Čest jeho památce i památce všech, kteří obětovali své životy, abychom my mohli žít.

Mé nejoblíbenější fotografie již ze sklonku dědovo života, ale zcela vystihující jeho povahu i život, tak si ho pamatuji a mám ve svém srdci.

O dědovi byl natočen i televizní dokument a sepsáno několik profilů:

TV dokument „Nevyzpytatelné křivky života:
https://www.ceskatelevize.cz/…/411235100051004-nevyzpytate…/

Profil na Post Bellum:
https://www.pametnaroda.cz/cs/krivka-jan-1926