Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Tradiční šikovné české ruce se ve světě rozhodně neztratí – vrcholná účast na mezinárodním designu v Miláně

autor: | Dub 19, 2023 | Hlavní stránka, Kultura

Made by Fire a další čeští designové expozice – jedno mají společné, vše vyrobeno ohněm… aneb vrcholná česká účast na mezinárodním týdnu designu v Miláně. Made by Fire Exhibition in Triennale Milano at Milano Design Week

Za významného přispění Ministerstva kultury České republikya jeho Národního plánu obnovy (mimochodem včera byla tisková konference Martina Baxy k tomuto programu v oblasti digitalizace – najdete na našich webových stránkách) – Poprvé v novodobé historii České republiky se podařilo vytvořit reprezentativní výstavu designu a umění nevídaných rozměrů. Včera jsme jí slavnostně zahájili.

Výstavní projekt Moravská galerie v Brně pod vedením Janem Pressem, připravený ve spolupráci s pražským mezinárodním festivalem designu Designblok vedeným Janou Zielinski a Jiřím Mackem, představil na nejprestižnější mezinárodní přehlídce Milano Design Week více než padesát autorských děl z Česka.

Objekty ze skla, porcelánu a keramiky spojuje totožný původ – všechny pochází z výhně českých pecí, odkud je také odvozen zastřešující název Made by Fire. Kurátorky Eva Slunečková a Danica Kovarova díla zasadily do kontextu zásadních celospolečenských témat, v architektuře výstavního prostoru od Maxima Velčovského a studia edit! architects.

Výstava nabízí pohled na tvorbu více než čtyřiceti autorů a autorek pohybujících se v oblasti designu a užitého umění i vhled do současné tvorby a vzniku jednotlivých objektů. Ucelený výběr svým rozsahem představuje jednu z největších výstav českého skla, porcelánu a keramiky v zahraničí za uplynulé roky. A vy se na ní můžete těšit na podzim v Praze, snad dokonce na nově obydleném Pražském hradě.

Zapomenout nemůžeme ani na další českou ofiko účast podpořenou z Národního plánu obnovy – Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a jejich interaktivní instalace UMPRUM.wav, která vznikla ve spolupráci s Melodize. Projekt rozvíjí téma propojení hudby a designu, původně zadané studentům a studentkám Ateliéru produktového designu. Výstavní prostor navozující dojem hudební laboratoře umožňuje návštěvníkům si jednotlivé nástroje prohlédnout a ve spolupráci s novou výukovou aplikací Melodize také experimentovat s jejich zvukem. Skvělý příspěvek do právě probíhající velké debaty o modernizaci vzdělávání a Rámcových vzdělávacích programů!

Nejen Made by Fire a UMPRUM.wav zanechal výraznou českou stopu v nejprestižnějším designovém veletrhu světa. Další české firmy se ukázaly v nejlepším světle, tradičně precizní expozice jedniček na trhu Lasvit či Preciosa Lighting , nebo velmi zdařilá a konkurenceschopná expozice BOMMA zanechávají jen ten nejlepší dojem.