Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Podpis spolupráce s Jižní Koreou

autor: | Lis 15, 2022 | Hlavní stránka, Kultura, Politika, Vzdělávání

V Nostickém paláci jsem včera jménem České republiky a Ministerstva kultury České republiky slavnostně, spolu s velvyslancem Jižní Korey H.E. Tae-jin Kimem, podepsal Prováděcí program spolupráce v oblasti školství a kultury mezi vládou České republiky a vládou Korejské republiky.

Účelem sjednání uvedeného smluvního dokumentu je detailně upravit podmínky výměn v oblasti školství a kultury. Korejská republika patří k nejdůležitějším obchodním, ale stále více i politickým, turistickým a kulturním partnerům České republiky mimo Evropu. I z tohoto důvodu byla přijata Deklarace o uzavření strategického partnerství mezi Českou republikou a Korejskou republikou v únoru 2015. K dohodě o strategickém partnerství bývají sjednávány Akční plány, a to v gesci Ministerstva zahraničních věcí. Dohoda znamená navázání kvalitativně vyšších vzájemných vztahů. Kromě Jižní Koreje má Česká republika uzavřeny podobné dohody (mimo zemí EU) se Státem Izraelem a USA.

Česká republika je Korejci vnímána jako jedno z kulturních center světa. Dopadem kulturních akcí na veřejnost se Česká republika řadí mezi nejvýznamnější zástupce evropské kultury. Korejská republika se dlouhodobě řadí k prioritně podporovaným teritoriím v rámci kulturní spolupráce. Tradičně populární je česká klasická hudba, muzikály (cca 10 se jich dočkalo korejské adaptace), vycházejí korejské překlady českých knih, dobře funguje přítomnost české kinematografie na korejských filmových festivalech. Z designu je největší zájem o sklo (moderní design i historické sklo).

Díky filmu a televizi výrazně vzrostl zájem o ČR mezi korejskými turisty. V Praze se částečně natáčel seriál Milenci z Prahy (Lovers in Prague) (2005) pojednávající o mladém páru, který se romanticky seznámí v Praze. Seriál měl neuvěřitelný úspěch, stejně tak jako pražské exteriéry, ve kterých se natáčelo, díky němu vznikla i přímá linka ze Soulu do Prahy, k jejímuž obnovení po prázdných letech Covidu dojde v příštím roce.