Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Doktore Holube, chystáte se letos zase do Afriky? Zahájení výstavy v Náprstkově muzeu

autor: | Dub 28, 2023 | Hlavní stránka, Kultura

Nikam nepojede, už se narajzoval dost!

Asi nee.

Aneb highlity včera zahájené výstavy v Náprstkově Muzeu Asijských, Afrických a Amerických Kultur, které spadá pod Národní muzeum. Oblíbená scéna mého nejoblíbenějšího filmu „Jára Cimrman ležící, spící“ je bohužel dokladem určitého zkreslení osobnosti jednoho z největších českých cestovatelských osobností, dokladem, že Emil Holub se stal legendou a mýtem, více než reálnou postavou. Ve skutečnosti manželka Emila Holuba Růžena Holubová manžela podporovala a dokonce s ním na výpravu do Afriky jela…

…Toto a mnoho dalších informací se dozvíte na úžasné výstavě, první z velkých výstav letošní sezóny, která vznikla ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Od pátku 28. dubna 2023 bude v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur možné prožít příběh cestovatelské legendy Emila Holuba, který návštěvníkům odvypráví více než 300 sbírkových předmětů. V rámci čtyř dějových linek se autoři výstavy dotýkají také současných témat a pokládají si též otázku, jak je dnes vnímán kolonialismus a cestovatelské objevy s ním spojené.

Během svého jedenáctiletého bádání v jižní Africe nashromáždil cestovatel dr. Emil Holub desetitisíce předmětů, prováděl pozorování zahrnující oblasti přírodovědy a etnografie, lovil zvěř, zkoumal etnika, se kterými se na svých cestách setkal. Téměř ikonická je jeho podobizna s typickou tropickou přilbou. Dodnes jeho obrovskou popularitu využívají nejrůznější umělecké i reklamní projekty, utvářející a zároveň zkreslující cestovatelův obraz, který nabývá až kultovní povahy.

Určitě zajděte, je to super. ⤵