Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Díl 3. – Starej Chrást bilancuje

autor: | Úno 9, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Leden nového roku, aneb chtěl sem být pozitivní, ale… budu i pozitivní. 

Díky za ohlasy na moje minulotýdení bilanční články o mé práci náměstka na Ministerstvu kultury České republiky a o tom co mě v kultuře v roce 2022 nejvíce zasáhlo zde: https://pi2.cz/uekv a o tom, co se nám v roce 2022 povedlo a na čem pracujeme zde: https://pi2.cz/gvdu Pozitivní ohlasy na starochrástovské bilance mě přiměly k tomu udělat pravidelný report, tedy jednou za týden (či za dva či tři) shrnout co tak všude děláme, proč tam jsme a k čemu to vlastně je. Tenhle report je vlastně takové okénko do celého roku 2023, co se tak bude dít…

Takže jak jinak, pracujeme, hromada schůzek a jednání, vybírám jen to, co považuji za poslední 2-3 týdny nejzajímavější. Fotografie v příloze

CZECH PRESS FOTO 2022 – UKRAJINA

Bohužel, začnu tím nejhorším…

Czech Press Foto, nejlepší fotografie roku – děláme dostatek pro Ukrajinu?
Asi nejhorší zážitek mi připravila návštěva slavnostního ceremoniálu Czech Press Photo 2022. Tolik utrpení a bolesti na jedné výstavě je prostě hodně silný… Od té doby přemýšlím, jestli opravdu jako země, jako společnost, jako já sám děláme, tváří tvář genocidnímu chování Ruska, pro naše Ukrajinské přátele dostatek… Vyhrál snímek fotografa na volné noze Vojtěcha Dárvíka Mácy „Masakr v Buči“. Je z fotografické série, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Fotografie můžete vidět v pražském Národním muzeu. Zážitek je to ale opravdu otřesný, minulý rok nebyl dobrý rok… Všechny fotografie si můžete prohlédnout zde… https://www.czechphoto.org/…/28-rocnik-czech-press-photo-z…/

Veřejná kulturní instituce – seminář ve Sněmovně 19. 1. 2023

Na MK máme snahu ještě letos předložit zákon o Veřejné kulturní instituci. To jsme diskutovali ve sněmovně na semináři uspořádaném poslankyní Jarmilou Levko, kterého se účastnilo spousta lidí z oblasti kultury, jako jsou Radní pro kulturu z krajů a měst, ředitelé malých i velkých divadel apod. Podobný typ institucí funguje např. i v oblasti vědy (veřejná výzkumná organizace), v oblasti školství (veřejné vysoké školy), srovnatelně fungují média veřejné služby (Česká televize, Český rozhlas, ČTK). Inspirovat se lze v zahraničí, kde podobná vícezdrojová forma je běžnou věcí. I naše vlády, zhruba tak 20 let dozadu veřejnou instituci zaváděli, resp. zavést chtěli, ale skutek utek… podaří se to naší vládě? Myslím že ano, cílem není nic jiného, než stabilita kulturních institucí, možnost jejich spoluzakládání městy a kraji nebo státem, možnost víceletého financování (tzn. předvídatelnost, plánování, efektivita v hospodaření) a prostě celková flexibilita provozu. Tak držme si palce.

Dotační systém – interní diskuze MK

Věděli jste, že MK každoročně uděluje dotace téměř za 750m korun, další stamiliony pak dává do např. filmových pobídek a větší miliardy do provozu základních národních institucí… dotační systém Ministerstva kultury je robustní, ale je třeba si uvědomit, že mnoho kulturních akcí by bez podpory nepřežilo, nebo by prostě bylo nepřístupné a drahé apod. Kultura je základ pro naší identitu, pro vnímání světa kolem i toho, kam patříme a proto jí musíme podporovat. Začínáme letos velkou interní diskuzi o celém grantovém systému, jestli je dobře nastaven, jestli odpovídá době, ve které žijeme atd. V souladu se státní kulturní politikou pak chceme udělat změny, či jen lépe popsat, kam a jak peníze státu míří. Bude to práce na celý rok, ne-li dva…

Mozartovy narozeniny – kulturní zážitek na počest mistra


Na jedné z krásných fotografií níže můžete vidět krásný dort s mozartovo čokoládovýma koulema. No, ještě nikdy jsem nestál na podiu Stavovského divadla, tak jsem měl premiéru. Předtím krásný kulturní zážitek např. se Symfonií č. 38 D dur „Pražská“. Prostě každoroční oslava mistrovo narozenin, v divadle, kde sám mistr vystoupil v roce 1787. Zážitek co zůstává.

Kulatý stůl cestovní ruch na MMR


Cestovní ruch a kultura jsou neodmyslitelně spojeny, památky jsou naše moře, jak se tak říká. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, do jehož agendy spadá mj. i cestovní ruch, uspořádalo jednání u kulatého stolu, na kterém byl prezentován dosavadní stav příprav záměru nového zákona o cestovním ruchu, základní obrysy mají vzniknout ještě letos…. Více než 50 účastníků z oborových asociací, expertů na problematiku i zástupců dalších ministerstev, včetně toho našeho, debatovalo ohledně hlavních potřeb domácího cestovního ruchu a jak by je případný návrh zákona mohl řešit. Kultura by mohla vzejít v rámci nového zákona posílena. Jako zástupce v pracovní skupině pro to udělám maximum.

ALAI a Hospodářská komora – diskuze o autoráku.


Sekce kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory České republiky a ALAI Česká republika (což je českou národní skupinou mezinárodní učené společnosti pro zkoumání otázek autorského práva, tedy většina autorskprávníků v ČR) mě pozvala za Pirátskou stranu na debatu problematice odpovědnosti poskytovatele služeb pro sdílení obsahu online – zkráceně jsme řešili naše již v loni přijaté a v autorském právu zanesené návrhy ohledně tzv. Overblockingu, kde hájíme práva nás všech, tedy uživatelů, aby nám velké platformy nemazali to, co nemají a aby nám platformy neprojížděli scanem veškerý náš soukromý obsah. Diskuze byla věcná a v pohodě. Díky našemu právnickému guru v této oblasti Ondra Vykoukal za podporu.

Média veřejné služby

Pravidelně také zasedám v mediální skupině k tzv. velké novele mediálních zákonů. Financování pro demokracii nepostradatelných veřejnoprávních médií a úprava zákonů, které ve velké části byly tvořeny před 30 lety je velký úkol. Celý audiovizuální svět se od té doby velmi změnil je třeba legislativně reagovat… začíná to mít nějaké obrysy, zůstávejme ve střehu.

No, bylo toho více, ale nechcete číst dlouhé elaboráty, to bylo to nejpodstatnější… jo, a do toho jsme uzavřeli koalici na Magistrátu Prahy, o čemž jistě ještě uslyšíme (např. zde: https://pi2.cz/wxzd)

Tak zas příště u další bilance….