Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Díky NPO získají regiony téměř 2,6 miliard korun na kreativní centra

autor: | Úno 16, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Obrovská radost. Tak uvedl ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák dnes svůj výstup na tiskové konferenci na Ministerstvu kultury České republiky k výzvě Velká kulturní a kreativní centra, kterou MK v rámci Národního plánu obnovy rozdělí 2,6 miliardy korun.

Radost sdílím i já, že jedno z center, které bylo dnes představeno, je právě Městská knihovna v Praze na Petřinách, tedy u nás, na milované Praha 6. Petřiny si důstojné společenské centrum, které bude knihovna reprezentovat, velmi zaslouží. Jak řekl pan ředitel, knihovny jsou pilířem nejenom kultury, ale také místní komunity a také centrem občanské společnosti, tím pomáhají rozvíjet demokracii. A tímto se stávají i kreativními centry. Těšíme se!

Ale cílem výzvy, kterou dnes spolu s několika vybranými úspěšnými žadateli představil ministr Martin Baxa je, aby do podzimu roku 2025 ve všech regionech ČR vznikla kulturní a kreativní centra, která zajistí rovnoměrný rozvoj kulturního a kreativního sektoru na celém území České republiky.

Na tiskové konferenci k aktuálnímu stavu výzev Národního plánu obnovy představili své projekty zástupci vybraných subjektů, které obdržely dotaci. Je mezi nimi i krásné centrum – Projekt Kaplicky Creative Centre – Vila Čerych v České Skalici, točilo se tam např. Odcházení Václava Havla, které prezentovala paní Eliska Kaplicky Fuchsova, projekt Kulturně kreativní centrum Vysočina, ZÁMEK ŽĎÁR z.s., které představila paní Marie Kinsky nebo také Projekt Těšínské divadelní a kulturní centrum v Moravskoslezském kraji, které představil ředitel Těšínského divadla Petr Kracik.

Celkem bylo podpořeno 29 projektů, mezi které bylo rozděleno téměř 2,6 miliardy korun. Jde o mimořádný počin, protože taková finanční injekce znamená pro kulturní obec velkou šanci dalšího rozvoje. Centra se mohou stát středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu. Podporují a propojují umělecký, podnikatelský i občanský sektor, a jsou vzpruhou pro kulturně/kreativní život v každém kraji.

Díky všem, co se o kulturu starají!

Více info, včetně prezentací zde:
https://www.mkcr.cz/…/5121cs-ministr-kultury-martin-baxa-re…