Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Závěrečný koncert českého předsednictví v Bruselském paláci umění Bozar

autor: | Pro 14, 2022 | Hlavní stránka, Kultura

Evropa jako úkol! Motto českého předsednictví převzaté z projevu Václava Havla se pomalu naplňuje a já jsem měl tu čest včera reprezentovat Ministerstvo kultury České republiky a ministra Martina Baxu na závěrečném koncertu českého předsednictví EU2022cz v bruselském paláci umění Bozar, kde se představili přední čeští hudebníci Beata Hlavenková, Marcel Bárta či Radek Baborák.

Hudebníci uvedli svou nejnovější tvorbu, včetně několika světových premiér, dohromady se svými talentovanými studenty z Akademie MenART, tedy žáky uměleckých škol, které jsou doslova světovým unikátem naší republiky. Je naším úkolem předávat zkušenosti dalším generacím i to bylo motivem závěrečného koncertu a myslím, že to je to nejdůležitější, co můžeme dělat, ať už se pohybujeme v jakémkoliv oboru, prostě předávat štafetu a hodnoty, což byl také podtitul koncertu. To je velký úkol. V těchto těžkých dnech, kdy nás zužuje brutální válka v Evropě je nutné také si připomínat a neustále předávat základní hodnoty, které Evropu spojují a stály u jejího vzniku, hodnoty humanismu, lidských práv a míru.

Ve svém projevu v rámci závěrečného koncertu jsem zmínil politické i kulturní úspěchy českého předsednictví v oblasti kultury, tedy:

Schválení plánu EU pro kulturu na léta 2023-2026

Náročná moderace k navrhovanému souboru pravidel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EU – Evropskému aktu o svobodě médií (European Média Freedom Act), o kterém ještě uslyšíme.

Ohromné množství času a úsilí jsme věnovali také politické debatě o pomoci Ukrajině. Náš ministr byl v pravidelném kontaktu s ministrem kultury Ukrajiny Oleksandrem Tkačenkem a neustále hledáme cesty, jak nejvíce pomoci ukrajinské kultuře zužované snahou o její vyhlazení ze strany Ruského agresora.

Z těch kulturních úspěchů třeba připomenout, že jen v Bruselu se konalo více jak 50 akcí a např. kulturní program Czech Centre Brussels pod vedením Jitka P. Jurkové a ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a Ministerstvem kultury České republiky „Focus on Czechia“ byl téměř vždy vyprodán, ať se již jednalo o koncerty, přednášky či např. promítání nejnovějších českých filmů. Také v budovách Parlamentu či Rady proběhli výstavní projekty, za všechny zmiňme např. projekt Květinová unie od naší příspěvkovky Národní galerie Praha, který se setkal s velmi pozitivními ohlasy.

Také u nás v republice probíhala celá řada kulturních akcí, debat a jednání v rámci předsednictví. Všem kteří se podíleli a stále podílejí patří velký dík. 

Evropa je úkolem, nikdy nekončícím.