Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Delegace ČR na Světové konferenci UNESCO “Culture & Arts Education”

autor: | Úno 14, 2024 | Hlavní stránka, Kultura, Vzdělávání

Synergie kultury a vzdělávání je klíčová současná výzva světového společenství. Tak by se asi dalo shrnout poselství úvodních slov Světové konference UNESCO.

Kolem 150 ministrů kultury, školství či jejich náměstků z různých zemí, desítky stakeholderských organizací, se sešlo na Světové konferenci UNESCO “Culture & Arts Education” s jediným tématem:

Zvýšit zapojení kultury a umění do vzdělávacího systému a povzbudit politiky jednotlivých států k větší odvaze při legislativních změnách a inovativních přístupech ve vzdělávání. Konference přináší mnoho národních zkušeností, mnoho nápadů a konkrétních řešení. Konference také na závěr přijme silnou deklaraci, která bude základem pro budoucí desetiletí při posilování vzdělávání v oblasti kultury a umění.

Na Světové konferenci UNESCO mám tu čest reprezentovat Martina Baxu a Ministerstvo kultury České republiky, je tu s námi také silný zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Je inspirativní potkávat lídry této oblasti na světové úrovni, např. náměstkyni generální ředitelky UNESCO pro vzdělávání Stefanii Giannini nebo náměstka pro kulturu Ernesto Ottonera.

My, jako delegace ČR, kterou mám tu čest vést, jsme v tomto tématu relativně daleko. Současné revize rámcových vzdělávacích programů (RVP) jdou doposud dobrým směrem, který slibuje reagovat na rychle se měnící společnost. Společná tisková konference ministrů kultury a školství na jaře minulého roku 2023 ukázala směr, kterým se práce a odborné skupiny Národní pedagogický institut ČR ubírají. Proces není u konce, objevují se nové překážky, ale “naděje” zůstává, psal jsem o tom nedávno nedávno např. zde: https://pi2.cz/vjmd

Celou deklaraci brzy představíme české veřejnosti, dnes jen její část: „Kultura a umění jsou nedílnou součástí rozvoje, odolnosti a celkového blaha jednotlivců a společnosti. Kultura je jádrem toho, co z nás dělá lidi, poskytuje základ pro naše hodnoty, dává nám různé možnosti jak žít, odráží naše vztahy mezi sebou a s přírodou, dává nám kritické myšlení, také pochopení naší identity a schopnost respektovat a přijímat jinakost.“