Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

24. SRPEN – DEN NEZÁVISLOSTI UKRAJINY

autor: | Srp 24, 2022 | Hlavní stránka, Politika

Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost. Ve svém dnešním projevu k národu při příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny to podle agentury Ukrinform uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že jeho země se znovu zrodila, když ji před půl rokem vojensky napadlo Rusko, a v boji zvítězí.

„Ve světě se 24. února ve čtyři hodiny ráno objevil nový národ. Nenarodil se, ale obrodil se. Národ, který neplakal, nekřičel a nezalekl se. Neutíkal. Nevzdal se. A nezapomněl,“ uvedl podle Reuters Zelenskyj v předem natočeném projevu před Památníkem nezávislosti v centru Kyjeva.

Deklarace vyhlášení nezávislosti Ukrajiny byla přijata ukrajinským parlamentem 24. srpna přesně před 31 lety. Jen málokdo tehdy asi tušil, že o svobodu a nezávislost bude muset Ukrajina znovu tvrdě bojovat i desítky let poté.

Stojíme za Ukrajinou a jejím lidem. Právě teď nám připomíná, že i „slabší“ a menší se může postavit ohromné přesile a odolávat. Spravedlivý boj za svobodu a nezávislost je něco, co je v České pirátské straně jednou z nejvnitřnějších hodnot. Síla a moc nedělají ze lži pravdu. A zlu se nesmí ustupovat.