Opět u toho – tentokrát prezentace Velkých českých mistrů českého skla v Benátkách u příležitosti prestižní výstavy:
Vetro boemo, i grandi mastri; Bohemian Glass: the Great Masters. České sklo: Velcí mistři.
Je mi ctí opět reprezentovat Ministerstvo kultury České republiky a ministra Martina Baxu na sobotním zahájení této výstavy a dnešním následném mezinárodním kolokviu o českém sklu (čekejte další zprávy!).
Podobné akce propagující českou kulturu v zahraničí jsou moc třeba, po covidových létech, kdy se zpřetrhaly vazby i kontakty se opět česká kultura vrací na evropské výsluní, hledá si opět svou cestu, komerční i nekomerční vazby. Tak je dobře. Tak je to třeba.
Vystaveno je 130 děl šesti umělců, asi třetina je zapůjčena ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které je v čele s Helenou Koenigsmarkovou spolupořadatel, další ze soukromých sbírek italských i celého světa. Vystaveny jsou díla těchto autorů: Václav Cigler, Vladimír Kopecký, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, René Roubíček, Miluše Roubíčková, a výstavu uzavírá dvacet fotografií Josefa Sudka z cyklu „Skleněné labyrinty“, pořízených v rámci výstavy Současné české sklo, která se konala v Praze v roce 1970.
Výstava České sklo: Velcí mistři se zaměřuje na díla šesti umělců, kteří byli průkopníky soudobého autorského skla. Narodili se v Čechách v prvních desetiletích minulého století a jako první začali studovat a používat sklo k tvorbě soch, vitráží, architektonických struktur, instalací a site-specific děl. Intenzivní vzdělávací činností na odborných školách a uměleckých akademiích také nasměrovali mnoho mladších generací k tomuto médiu. Prostě jedná se o nejznámější a možná i nejlepší české skláře.
Kurátorky Caterina Tognon a Sylva Petrová odvedly skvělou práci, výstavu pořádá česku velmi nakloněná Fondazione Giorgio Cini v čele s Benátským mecenášem umění a propagátorem skla Davidem Landauem a Pentagram Stiftung ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Účastní se celá řada potomků a správců odkazu českých sklářů, velkolepá akce vrcholí dnes mezinárodním kolokviem o českém sklu.