Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

ARCHA 1, ARCHA 2 a ARCHA 3 – unikátní projekty na záchranu Ukrajinské kultury

autor: | Říj 25, 2024 | Hlavní stránka, Kultura, Politika, Vzdělávání

Malé (velké) radosti všedních dní. Archy na záchranu kultury na Ukrajině vyplují, válka a destrukce ale trvá.

Na tomto projektu jménem ministra Martina Baxy a Ministerstvem kultury České republiky jsem jako hlavní koordinátor dělal více jak rok, včera se jedna část naplnila.

Zástupci Národní knihovny ČR a kyjevské knihovny Jaroslava Murého podepsali tento týden darovací smlouvy na mobilní konzervační a digitalizační pracoviště Archa I a II. (Vzniká i Archa 3, více o projektech v odkazu v biu)

Cílem projektu je uchovat ukrajinské kulturní dědictví, které je jakožto nositel národní identity cílem ruské agrese. Ruští kriminálníci cíleně bombardují muzea, galerie, knihovny, archivy.. cílem je vykořenit národní identitu, pošlapat a přepsat historii, zničit povědomí o kulturně bohatém národu. Vymazat ho.

Následně jsem se spolu s vládním zmocněncem pro obnovu Ukrajiny Tomášem Kopečným, velvyslancem Ukrajiny Vasyl Zvarych (Velvyslanectví Ukrajiny v České republice) a zástupci Ukrajinských podnikatelů sdružených v Ukrajinsko-české obchodní komoře představili mnohým podnikatelům záměry kolem Arch a oslovili je s možností zapojení.

Poděkování patří soukromým donátorům – MND, Nadace Karel Komárek Family Foundation a Liboru Winklerovi a jeho přátelům, a mnohým dalším.

Stejně vřele děkuji naší Národní knihovně ČR za entuziasmus, vysokou expertizu a poskytnutí potřebného know-how ukrajinským partnerům.

Co jsou archy na záchranu ukrajinského kulturního dědictví:

Archa 1️⃣: Záchrana písemného dědictví Ukrajiny. Ochrana a konzervaci vzácných tisků, knih, archivních dokumentů a dalších fondů knihoven, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.

Archa 2️⃣: Digitalizace ukrajinského písemného dědictví.

Archa 3️⃣: 3D digitalizace hmotného kulturního dědictví, např. muzejních artefaktů, ve spolupráci s Národní muzeum