Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Ruská agrese na Ukrajině dnes „zažije“ jeden velký milník

autor: | Bře 29, 2023 | Hlavní stránka

Z prvního pohledu nevýznamný, ve skutečnosti se jedná o jeden z největších posunů od počátku války vzhledem k ukrajinské státnosti a identitě.

Dnes, 29. 3. 2023, totiž vyprší termín, mniši Ukrajinské církve Moskevského patriárchátu, která je napřímo podřízena Moskvě, musí opustit jeden ze symbolu Ukrajinského duchovního života, Kyjevo-Počerskou Lávru (klášter) v Kyjevě. Jak víte, moje rodina tzv. Volyňských čechů pochází s Volyně, tedy Ukrajinské oblasti, k Ukrajinské církvi, resp. po návratu z ukrajinského dobrovolného exilu po II. sv. válce se hlásíme k české tzv. Gorazdovské větvi pravoslavné církve (Sv. Gorazd, který schovával parašutisty po atentátu na Heidrycha). I proto se mě situace kolem církve dotýká a velmi zajímá, ve spolupráci se skvělou Tetiana Okopna jsme připravili pár info k dnešnímu historickému dni pro ukrajinský národ. ⤵

Spor o Kyjevo-Pečerskou lávru jejedním z početných následků ruské války proti Ukrajině a součástí většího náboženského konfliktu, který na Ukrajině probíhá současně s válkou.

Mniši Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu, která je podřízená Moskvě, postupně opouští prostory hlavního kláštera Ukrajiny: Kyjevo-Pečerské lávry v Kyjevě. V neděli 26. března se v klášteře uskutečnila poslední nedělní bohoslužba proruské církve. Po řadě skandálů vypověděl úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nájemní smlouvu s Ukrajinskou pravoslavní církví Moskevského patriarchátu a nařídil, aby mniši opustili všechny prostory památky nejpozději do 29. března.

Kyjevo-Pečerská lávra je rozsáhlý komplex v centru Kyjeva, který obsahuje církevní, klášterní a muzejní budovy. Jedná se o nejvýznamnější a jednu z nejstarších křesťanských památek v zemi, které se občas přezdívá “Vatikán ukrajinského pravoslaví” nebo “perla Ukrajiny”. Nejstarší části Lávry pocházejí z úsvitu křesťanství v Kyjevě v polovině 11. století, památka je zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Vypovězení smlouvy s proruskou církví však neznamená konec bohoslužeb v areálu největší ukrajinské křesťanské památky. Ministr Tkačenko zdůraznil, že “Lávra je v majetku státu a klášterní život v ní bude pokračovat.” Pravděpodobně by správu nad klášterním komplexem převzala Ukrajinská pravoslavní autokefální církev, která byla oficiálně uznána v roce 2019. Její metropolita Epifanij ve svém prohlášení týkajícím se vystěhování proruské církev uvedl, že se bohoslužby v klášteře budou konat i nadále, však již bez duchovních, kteří „prosazují moskevskou duchovní vládu na Ukrajině“. Mše by podle něj měly probíhat jak v staroslovanském jazyce, tak i v ukrajinštině. Podle mnoha Ukrajinců, kteří po ruském vpádu na Ukrajinu považují ruštinu za prvek nepřátelské kolonizace, by se jednalo o změnu pozitivní a žádoucí.

Klášterní komplex se nachází ve vlastnictví státu, jednotlivé části pozemku si až dosud pronajímala Ukrajinská pravoslavní církev Moskevského patriarchátu. Dle vyjádření ukrajinského ministra kultury Oleksandra Tkačenka proruští mniši nedodržovali podmínky nájemní smlouvy, kvůli čemuž v chráněné oblasti Lávry probíhaly nepovolené rekonstrukce a stavby.

“Hovoříme o areálu památky UNESCO, kde v posledních letech vznikly desítky budov, kterým nepředcházelo žádné povolovací řízení. Stát se má starat o majetek, který mu náleží.” Výsledky posledního auditu prý potvrdily, že si církev neoprávněně postavila na pozemku 36 budov, které se využívají jako komerční a hospodářské prostory a neslouží přímo obyvatelům kláštera.

Ukrajinská vláda dlouhodobě kritizuje Ukrajinskou pravoslavnou církev Moskevského patriarchátu kvůli jejím historickým vazbám na ruskou církev, která je součástí ruské mocenské politiky. Ruský patriarcha Kirill významně podporuje Vladimíra Putina v současné válce proti Ukrajině. Podle ukrajinských úřadů se ukrajinská církev Moskevského patriarchátu řídí pokyny Kremlu a je využívaná jako nástroj hybridní ruské agrese a šíření ruské propagandy mezi ukrajinskými věřícími.

První spory ukrajinské vlády s proruskou církví začaly již loni, a to poté, když se na sociálních sítích objevilo video s pravoslavným knězem, jak v kostele Kyjevo-Pečerské lávry zpívá o “probuzení Ruska”. Další kněz byl záhy obviněn z veřejného šíření ruské propagandy, vyšetřuje se rovněž několik případů kolaborace knězů s okupační ruskou armádou na východní Ukrajině. Poslední měsíce probíhaly policejní kontroly v mnoha kostelech, které se nachází ve správě promoskevské církve. V početných případech nacházela policie v chrámech moskevskou propagační literaturu a ruské státní symboly.

Zdroj:

http://espreso.tv/na-teritorii-kievo-pecherskoi-lavri…

https://www.unian.ua/…/epifaniy-proyasniv-situaciyu…

https://apnews.com/…/kyiv-pechersk-lavra-ukraine…