Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Příběhy přeživších romského holocaustu…

autor: | Dub 17, 2024 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Alžběta Růžičková přežila internaci v táboře v Letech u Písku, kde zemřeli její otec i malá dcera, i následnou deportaci do Auschwitz II-Birkenau. V koncentračních táborech ztratila celou svoji velkou rodinu. Zůstala úplně sama. Po válce založila s dalším přeživším holocaustu novou rodinu. O válečných zkušenostech svým dětem až do 90. let 20. století nevyprávěla. Chtěla je tak ochránit před traumatem i negativní reakcí většinové společnosti. Její syn Čeněk Růžička se o věznění svých příbuzných dozvěděl až v roce 1997 od badatelů Paula Polanského a Markuse Papeho. Zboření vepřína v Letech a vybudování důstojného památníku se pak stalo jeho životním posláním…

Památník Lety bude po desítkách let nedůstojných tahanic příští týden otevřen. Příspěvková organizace Ministerstva kultury České republiky památník spravuje a zrekonstruovala.

Otevření předcházela tento týden pražská výstava v Clam-Gallasově paláci nazvaná “Příběhy přeživších”, kde jsem měl tu čest reprezentovat ministerstvo a ministra. Výstava zkráceně představuje osudy Romů a Sintů, kteří přežili holocaust v táboře v Letech u Písku. Zaměřuje se na rasové pronásledování a úsilí o vybudování důstojného památníku. Hlavním cílem je představit jednotlivé osobnosti a rozmanitost romské zkušenosti během nacistického pronásledování.

Výstava se věnuje šesti osobnostem, které se podílely na uchování historické paměti: Boženě Růžičkové, Antonínu Studenému, Josefu Lagrynovi, Josefu Serinkovi, Zilli Schmidt a Boženě Pflegerové. Každá z portrétovaných osob je divákům přiblížena pomocí autentických rodinných fotografií a audiozáznamů vzpomínek. Ty zahrnují ukázky z vlastních memoárů, poválečného soudního svědectví nebo rozhovorů s historiky. Vůbec poprvé budou veřejnosti představeny ukázky vzácně dochovaných osobních předmětů spojených s přeživšími. Výstavu uvádí poselství Jany Kokyové, zástupkyně třetí generace přeživších – a přibližuje bytostně osobní rozměr příběhu holokaustu Romů a Sintů a argumentuje naléhavost toho, proč je stále třeba jej vyprávět.

Během 17 měsíců druhé světové války prošlo jen koncentračním táborem Osvětim 23 tisíc Romů a Sintů z Německa, Rakouska, Belgie a Nizozemska a českého protektorátu. Konkrétně z protektorátu sem bylo transportováno přes 5 tisíc Romů a Sintů, často právě z Letů u Písku. Odhaduje se, že za druhé světové války bylo vyvražděno zhruba 250 až 300 tisíc Romů z celé Evropy. Celkem jen v táboře Osvětim zahynulo více než 19 tisíc vězňů. Ti transportovaní z území dnešní České republiky zemřeli téměř všichni. Pro tyto genocidní činy se teprve v poslední době vžívá název „Romský holokaust“. Jako společnost máme ohromný dluh vůči naší minulosti, tímto ho snad alespoň trochu vyrovnáváme… nikdy se však nejde a není možné se s tím vyrovnat zcela, hrůzy II. světové války jsou tak nepochopitelné a nelidské, že se uvěřit jim se zdráháme… Nesmíme prostě nikdy zapomenout.

15. listopadu 1943 vyhlásil jeden z nejmocnějších mužů nacistického Německa, šéf SS a organizátor židovského holokaustu Heinrich Himmler, že Romové i částeční Romové budou postaveni „na stejnou úroveň jako Židé a umístěni do koncentračních táborů“. Toto hrůzné prohlášení se realizovalo a zhmotnilo ve zrůdném režimu druhé republiky i u nás, mj. i v táboře v Letech u Písku, kde zahynulo stovky romských rodin násilnou smrtí. Nacistická propaganda Romy označovala za „podřadné“ a vnímala je jako nepřátelský živel, stejně jako osoby židovské národnosti.

Nezapomeneme.

Please select facebook feed.

Something went wrong with the twitter. Please check your credentials and twitter username in the twitter settings.