Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Milan Design Week a masivní česká účast na něm právě začíná…..

autor: | Dub 18, 2023 | Hlavní stránka, Kultura, Vzdělávání

Krásná práce! – aneb největší setkání světového designu ……..

Kompletní sada na pečení chleba, batoh z modrotisku, výrobky ze slámy, krásná keramika…

„Projekt Krásná práce oslavuje i zaniklá řemesla a navazuje na tradici institucí, které v minulosti pečovaly o řemeslnou výrobu a propojovaly ji s designem. Chce široké veřejnosti představovat lidové české, moravské a slezské řemeslo a šířit jeho podmanivou krásu. Organizátoři říkají, že je třeba vymanit jej ze sentimentální sféry jarmarků nebo farmářských trhů a vrátit ho současnosti. Je třeba mu poskytnout důstojnost a ukázat vysokou estetickou hodnotu artefaktů vytvořených lidskýma rukama…“

Tedy 60 studentů produktového designu ze čtyř nejvýznamnějších uměleckých univerzit v České republice se pod vedením Klara Hegerova spojilo s mistry tradičních řemesel a společně vytvořili unikátní soubor užitých předmětů. V těch se prolíná citlivá aktualizace tradičních tvarů a dekorů mladých návrhářů s precizním rukodělným zpracováním zkušených mistrů.

Toliko vlastními slovy o projektu, který jsem měl včera tu čest spoluzahajovat a reprezentovat Ministerstvo kultury České republiky a Martin Baxa v rámci Milan Design Week – hlavní světové designerské události roku, kde má Česká republika silné zastoupení v rámci své expozice MADE BY FIRE od Moravské galerie v Brně… a dalších interaktivních expozic např. od Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze podpořených z Národního plánu obnovy. O tom více zítra, vypukne to dnes večer! 

Na okraj týdne designu v Miláně pořádá České centrum v Miláně Centro Ceco Milano a Simona Calboli, ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR Milán / Consolato Generale della Rep. Ceca a Milano a Jiřím Kudělou.

Fotografie vlastní i originální z krasnaprace.org.