Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Mezinárodní den muzeí – pomoc ukrajinským muzeím

autor: | Kvě 18, 2022 | Hlavní stránka, Kultura, Politika

Včerejší představení ukrajinských umělců v historické budově Národního muzea bylo famózní, silné, dojemné… vysloužilo si „standing ovation“, přítomen byl i pan Ihor Žovka, zástupce ředitele Kanceláře prezidenta Ukrajiny.

Představení symbolicky odstartovalo sbírku vyhlášenou u příležitosti dnešního Mezinárodní dne muzeí – sbírku na podporu záchrany a obnovy ukrajinského kulturního dědictví.

Pokud můžete, přispějte, prosím. Kulturní dědictví nejsou jen prázdné kameny, muzea, památníky… v těchto všech institucích se skrývá duše ukrajinského národa, jeho identita, bez kterého nemůže existovat. To pochopil i ruský agresor a systematicky a cíleně kulturní dědictví Ukrajiny napadá a ničí, spolu s další infrastrukturou země.

Jsem rád, že Ministerstvo kultury pod vedením Martina Baxy vzalo pomoc Ukrajině a záchraně jejího kulturního dědictví velmi vážně, od prvních dní invaze se svými protějšky komunikuje a konkrétně pomáhá. Největší část pomoci nás však teprve čeká v poválečné obnově zničené země, ale jsme na to připraveni a uděláme vše, co bude v našich silách.

Národní muzeum , 17. května

I vy můžete pomoci zachránit památky pustošené válkou 

Navštivte nás nebo některé z dalších muzeí a galerií jako například Národní galerie, Národní technické muzeum nebo Moravské zemské muzeum na dnešní Mezinárodní den muzeí a místo vstupného přispějte dobrovolnou částkou na podporu záchrany a obnovy ukrajinského kulturního dědictví.

Stačí načíst QR kód ve svém bankovnictví a zvolit libovolnou částku. Nebo se zapojit prostřednictvím transparentního účtu č. 123-7121270287/0100.
#kulturanemahranice