Po loňském emotivním zahájení v Ukrajinském Lvově (více zde: https://bit.ly/3LawuEP ) jsem i letos měl tu čest jménem Martina Baxy a Ministerstva kultury České republiky uvést a otevřít jeden z nejpozoruhodnějších literárních festivalů u nás, který již neuvěřitelných 25 let “vozí” a prezentuje v čechách autory celého světa. Tentokrát je zahájení opět v Brně a hlavní prezentující zemí je Tchaj-wan.
Co mají společného Tchaj-wan, Ukrajina i Česká republika? Více, než to vypadá. Mají velmi podobné osudy malých (dobře, středně velkých), ale nesmírně silných a hrdých národů toužících po svém vlastním sebeurčení. Sebeurčení, kterému historicky nebo v současnosti “někdo” brání, ale houževnatost těchto našich národů přinesla, nebo určitě ještě přinese, to nejcennější – svobodu.
Celý Tchaj-wanský ročník MAČe představí na živo celých 31 ostrovních autorů, každý den července jednoho, já měl tu možnost na zahájení vidět a slyšet neuvěřitelnou Li Ang 李昂 (mrkněte na její představovací video: https://bit.ly/3XN39rq ), která patří k elitním a světoznámým spisovatelkám, v čechách vyšel její brutální román Řezníkova žena. Paní Li píše o ženách, patří k předním feministkám, také o boji za svobodu, ale je také velmi vtipná a pohotová diskutérka. Večer s ní byl fakt jízda. Večer navštívila i náměstkyně ministra kultury paní Lee Ching-Hwi, se kterou jsme probrali kulturní spolupráci a společné projekty.
Díky klíčové festivalové dvojici Pavlem Řehoříkem, Petrem Minaříkem a celým jejich týmům za neuvěřitelné literární zážitky, které již čtvrt století přinášejí (nejen) českému publiku.
Celý zahajovací večer, ale i všechny následující večery můžete vidět i online na odkazech MAČ.