Co mají společného Vikingové, významné evropské spisovatelky, Napoleon, Cyril a Metoděj nebo třeba olivovníky? A proč se všichni schází a potkávají v bývalé elektrárně v polské Lodži?
Všichni a všechno jsou součástí jedné z nejstarších a nejsilnějších kulturních akcí Rady Evropy (často se to plete, že, té co není Evropská unie, ale má mnohem více členů a sídlí ve Štrasburku…). Iniciativa Kulturní stezky Evropy – Cultural Routes of the Council of Europe programme.
Kulturní stezky Rady Evropy se poprvé představily v roce 1987, Česká republika se prostřednictvím Ministerstva kultury České republiky oficiálně stala až v červenci tohoto roku konečně členem, když toto prestižní členství spojené s řadou výhod i povinností na návrh MK schválila naše Vláda.
Dnes jsem měl poprvé možnost v polské Lodži zasedat jako člen “Řídícího výboru” i se účastnit hlavního panelu 12té výroční konference této organizace, kde jsem vedl dialog s kolegy ministry či náměstky z členských zemí na téma “Budování evropských identit postavených na svobodě a solidaritě”. Také jsem poděkoval jménem naší země za vřelé uvítání v této prestižní společnosti.
Ve svých odpovědích jsem zmínil mj. Ruskou agresi na Ukrajinu, která ničí a pošlapává celé kulturní dědictví Evropy, zmínil jsem také, že ČR v čele s Ministerstvem kultury se snaží koordinovat velmi intenzivně pomoc soukromou i státní právě zasaženému ukrajinskému kulturnímu sektoru.
Velkým tématem celé konference je také industriální dědictví, kde i my máme rozhodně co nabídnout, velmi pozitivně rezonuje světově unikátní areál v srdci Evropy Dolní Vítkovice a mnohé další.. I proto zasedáme stylově, v Lodžském kulturním centru zbudovaném v místech bývalé elektrárny, musím říci, že fakt povedená revitalizace… viz foto.
Základní myšlenkou stezek je propagace cest napříč časem a prostorem – myšlenku sdílení společného kulturního dědictví a etických hodnot evropských států. O jejich další propagaci usilují Evropská komise, Evropský parlament, členské státy a Rada Evropy. Jako první vznikla stezka Poutnických tras do Santiaga de Compostela, která se později stala modelem pro vytváření dalších kulturních stezek a souvisejících služeb v oblasti cestovního ruchu. Ano, je to také velká deviza spojená s cestovním ruchem a účastnickým zemím přináší členství v tomto prestižním klubu nemalé benefity. Signatáři je v současné době 40 států. V lednu roku 2023 bylo v rámci projektu k dispozici 45 certifikovaných kulturních stezek. Česká republika jako signatář již participuje na svém území na 11 z nich, tak neváhejte a vychutnejte jen u nás:
Evropské Mozartovy stezky,
Evropská stezka židovského dědictví,
Evropská stezka cisterciáckých opatství,
Evropská stezka historických termálních měst,
Cíl Napoleon,
Evropská stezka průmyslového dědictví,
Stezka železné opony,
Stezka osvobození Evropa,
Stezky reformace,
Stezka historických kaváren,
Cyrilometodějská stezka
Všechny cesty Evropy si také můžete prohlédnout zde pěkně pohromadě: https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/by-theme
Prostě – kulturní stezky jsou skvělou příležitostí ke kulturní spolupráci. Jsou důležité pro turistický ruch i pro sdílení kulturních témat a kulturního dědictví. České i moravské regiony o tento projekt jevily a jeví velký zájem, pomáhá jejich dalšímu rozvoji, propagaci a ukotvení na mapě významných míst Evropy i světa.